Młodzieżowe Koło Diabetyków przy o/m PSD w Koszalinie

Nazwa instytucji

Młodzieżowe Koło Diabetyków przy o/m  PSD w Koszalinie

Forma prawna instytucji

Jednostka terenowa stowarzyszenia ogólnopolskiego

telefon

668 334 668

e-mail

haniazajac@gmail.com

Adres siedziby

75-640 Koszalin , ul. Św. Wojciecha 1

 

Koło jest jednostką terenową Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków ZG
ul. Powstańców Wlkp. 33, 85-090 Bydgoszcz
tel. centrala 52 341-12-51
tel/fax 52 346-06-92
e-mail: biurozg@diabetyk.org.pl   

http://diabetyk.org.pl

Widniejemy w Bazie Organizacji Pozarządowych, Bazie Oddziałów Stowarzyszeń Urzędu Miasta Koszalin pod pozycją 105, nr ewidencyjny 231. Jesteśmy grupą działającą od 4 lat zrzeszającą dzieci i młodzież chorującą na cukrzycę typu 1 oraz ich rodziny. Zajmujemy się wsparciem i edukacją zagrożonych wykluczeniem społecznym młodych osób.

 Otrzymujemy liczne informacje od rodziców dzieci chorych na tę przewlekłą i nieuleczalną chorobę,  o problemach związanych z brakiem akceptacji środowiska oraz niewiedzą o właściwym postępowaniu z dzieckiem przewlekle chorym na cukrzycę typu 1.

W związku z tym organizujemy szkolenia i akcje, których celem jest szerzenie świadomości społecznej o istnieniu cukrzycy i które mają być wyrazem jedności lokalnej społeczności z osobami chorymi, niepełnosprawnymi i ich rodzinami. Propagowanie wiedzy o cukrzycy, zdrowego jedzenia i prowadzenia zdrowego stylu życia jest niezbędne w społeczeństwie, w którym stale rośnie liczba zachorowań na cukrzycę typu 1, zwiększa się liczba dzieci i dorosłych otyłych, co łączy się ze zwiększoną zapadalnością na cukrzycę typu 2.

Spotkania nasze odbywają się w cyklu comiesięcznym i mają charakter edukacyjny, pomocowy(zbiórki), jak również aktywizujący (np. spływ kajakowy, obóz dla diabetyków). Spotkania mają charakter otwarty. Ściśle współpracujemy z Dziecięcą Poradnią Diabetologiczną w Koszalinie, z Parafią pw. Św. Wojciecha w Koszalinie, z portalem MojaCukrzyca.org.

Nasze akcje:

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ INTERNATIONAL DIABETES DAY

Dnia 14 listopada 2012r. obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem: „Think blue. Wear blue” – myśl na niebiesko, ubierz się na niebiesko, gdyż symbolem Międzynarodowej Federacji  Diabetologicznej (IDF) jest niebieski krąg. Celem akcji było szerzenie świadomości społecznej o istnieniu cukrzycy i miało być wyrazem jedności z osobami chorymi i ich rodzinami. W naszym mieście Młodzieżowe Koło Diabetyków również zachęcało szkoły i zakłady pracy do przyłączenia się do akcji. W szkołach przeprowadzono pogadanki na temat cukrzycy, dzieci ubrały się na niebiesko lub zrobiły niebieskie emblematy. Pracownicy niektórych zakładów produkcyjnych również ubrali się na niebiesko.

Dnia 15 czerwca 2013 roku odbył się drugi spływ kajakowy Młodzieżowego Koła Diabetyków w Koszalinie pod nazwą: „Spływaj Cukrzyco!”, współfinansowany z dotacji Urzędu Miasta Koszalina.
Celem wyprawy była integracja uczestników spływu, aktywizacja rodzin dzieci i młodzieży chorej na cukrzycę, nauka radzenia sobie z chorobą w trudnych sytuacjach oraz jej akceptacja.
Forma imprezy sprzyjała popularyzacji aktywności sportowej a tym samym rehabilitacji w chorobie a bliskość wybranej trasy poznawaniu piękna natury „tuż za rogiem”.

Trasa spływu objęła około 20 km rzeki Piławy w odcinku Liszkowo – Nadarzyce w okolicach Bornego Sulinowa. Wzięło w nim udział 15 rodzin dotkniętych cukrzycą typu 1 to jest 52 osoby w 26 kajakach. Najmłodszym uczestnikiem spływu był trzyletni Kubuś. Dzieci czuły się bezpiecznie pod opieką rodziców, 2 ratowników, 2 pielęgniarek i w obecności lekarza diabetologa z Poradni Dziecięcej w Koszalinie Pani dr Urszuli Mikietyńskiej. Sprzęt medyczny czyli glukometry i pompy insulinowe był zabezpieczony przed zamoknięciem dzięki specjalnym, wodoszczelnym etui firmy Bayer Diabetes Care a przed hipoglikemią uchroniły dzieci saszetki z płynną glukozą dostarczone przez firmę Medtronic.

Podczas 5 godzin przeprawy przez rzekę i jeziora znaleźliśmy również czas na podziwianie cudów natury gminy Borne Sulinowo. Na trasie mieliśmy okazję spotkać: łabędzie, czaple, orła bielika, bobry, grążele żółte, lilie wodne, kaczeńce. Towarzyszyła nam słoneczna i ciepła aura, woda była przejrzysta i… niekiedy mokra. Na wszystkich którzy dotarli do mety czekał zasłużony ciepły posiłek na leśnej polanie.
 W związku z dużą popularnością tej formy spędzania wolnego czasu planujemy cykliczność imprezy. Wszystkich diabetyków zachęcamy również do organizowania i uczestnictwa w tego typu projektach gdyż stwarzają one odpowiednie warunki do edukacji diabetologicznej w trudnych sytuacjach oraz uczą współpracy w grupie i integrują rodzinę.

Akcję pod hasłem: „ZJEŻDŻAJ CUKRZYCO!” planujemy przeprowadzić dnia 7 września 2013 r., w formie przejazdu na rowerach grupy uczestników (około 100 osób), ubranych na niebiesko, główną ulicą miasta Koszalina. Niebieski kolor oraz niebieski krąg uznany jest jako międzynarodowy symbol diabetyków, wprowadzony przez International Diabetes Federation, którego członkiem jest Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Nie planujemy zysków finansowych z tego przedsięwzięcia a jedynie zysk społecznej akceptacji i zrozumienia dla ogromnej grupy chorych dzieci i młodzieży oraz ich rodzin .

Rozpoczęcie: zbiórka wszystkich chętnych z własnymi rowerami 7 września  2013 r. godz. 16.00, plac przed kościołem pw. Św. Wojciecha przy ul. Zwycięstwa 248, prezentacja udzielania pierwszej pomocy w zasłabnięciach osobom chorym na cukrzycę, rozdanie okolicznościowych koszulek  .

Przejazd rowerami pasem jezdni : 16.20 od ul. Zwycięstwa 248  do Rynek Staromiejski, następnie ulicą Młyńską do Placu Kilińskiego, następnie ulicą Kościuszki do Placu Polonii przed Biblioteką Wojewódzką 17.00 – długość trasy przejazdu ok 4 km.

Zakończenie: Plac Polonii 17.00 utworzenie niebieskiego kręgu (w miarę możliwości), międzynarodowego symbolu diabetyków, oraz  wypuszczenie niebieskich balonów . 18.00 Włączenie się w zakończenie Festiwalu „ Integracja Ty i Ja”. 

Przyjdź i zobacz!