Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki

Nazwa instytucji

Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki

Forma prawna instytucji

stowarzyszenie

REGON

320118290

NIP

669-240-99-77

KRS

0000244589

telefon

601154937

fax

e-mail

tmkw@waskotorowka.koszalin.pl

Strona www

www.waskotorowka.koszalin.pl

Adres siedziby

Ul. Wenedów 24a/11

Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki zostało założone w listopadzie 2005r. a jego pomysłodawcą był Paweł Gajdzica. Obecnie TMKW liczy 44 członków. Głównym celem stowarzyszenia było w 2005r. uratowanie przed likwidacją zabytkowej koszalińskiej kolei wąskotorowej. Koszalińska wąskotorówka, podobnie jak stargardzka, została zamknięta przez PKP w 2001r. W latach 2001-2005 została niemal całkowicie rozgrabiona i zdewastowana przez złodziei i zbieraczy złomu, którzy zniszczyli cały jej tabor (wagony i lokomotywy) oraz rozkradli ok. 6 km torowiska (z 20 km czynnej linii). Cel stowarzyszenia został osiągnięty: kolejka dzięki wolontariuszom ponownie ruszyła w 2008r.
Członkowie Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki sprowadzili z Dobrej k. Nowogardu i wyremontowali tabor (w sumie 24 sztuki), wyremontowali obiekty kolejowe w Koszalinie oraz odbudowali znaczną część rozkradzionego torowiska.
 
Dziś celem stowarzyszenia jest opieka nad zabytkową kolejką, prowadzenie przewozów, organizacja imprez, promocja aktywnej turystyki i ochrona przyrody. Oczywiście nadrzędnym celem TMKW jest odtworzenie dawnej świetności zabytkowej kolejki i promocja jej w kraju oraz za granicą.
Inicjatywa Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki spotkała się z wielkim oddźwiękiem społecznym w regionie i w całej Polsce a jej osiągnięcia były wielokrotnie prezentowane w ogólnopolskich mediach. Niezależnie od tego wolontariusze TMKW zostali wyróżnieni za swoją działalność przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011r., w ogólnopolskim konkursie „Zabytek zadbany” jako jedyna instytucja kolejowa w kraju. Koszalińska Kolej Wąskotorowa została laureatem III edycji Konkursu na Najlepszy produkt turystyczny Pomorza Środkowego, organizowanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego(2009r). Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki zostało również nagrodzone przez Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie za uratowanie zabytkowej infrastruktury kolejowej.
 Obecnie Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki prowadzi całoroczne przejazdy zabytkową kolejką wąskotorową na trasie Koszalin-Manowo (12 km), organizuje przejazdy połączone ze zwiedzaniem i poznawaniem atrakcji i osobliwości przyrody Pomorza Środkowego. Organizuje regularne przewozy wakacyjne w każdą niedzielę oraz przejazdy na zamówienie a także organizuje przez cały rok imprezy rekreacyjne i edukacyjne o tematyce kolejowej. TMKW wspiera działania proekologiczne, dlatego do pociągu dołączany jest wagon rowerowy, a rowerzyści zawsze przewożą swoje pojazdy za darmo.
 Na swoją działalność TMKW pozyskuje dotacje w ramach konkursów, w tym m.in. od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Zachodniopomorskiego, powiatu koszalińskiego, Fundacji Nauka dla Środowiska, Woj. Konserwatora Zabytków, WFOŚiGW i innych.
Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki dysponuje Świadectwem Bezpieczeństwa dla zarządcy infrastruktury kolejowej Nr 076/ZI/11 oraz Świadectwem Bezpieczeństwa dla przewoźnika nr 077/PK/11 wydanymi przez Urząd Transportu Kolejowego w Warszawie. Jest to potwierdzenie jego przygotowania do prowadzenia przewozów jako operatora na linii kolejowej.

Dodaj komentarz